Rynek nieruchomości w 2018 – co napędza rynek?

Jest nie wiele dziedzin gospodarki w Polsce, które rozwijałyby się tak dynamicznie, jak rynek nieruchomości w 2018 roku. I nie tylko – ostatnie dwa lata były naprawdę dobre i w wielu segmentach udało się osiągnąć rekordowe przyrosty nowej podaży. W kilku innych rynek nieruchomości w 2018 roku powrócił do stanu przed kryzysem sprzed dekady. Jakie wydarzenia wpłynęły na taką, a nie inną sytuację?

Takich czynników wyróżnić można kilka. Przede wszystkim  od roku 2014 Europa zaczyna podnosić się z kryzysu zadłużeniowego, dzięki czemu ożywienie  w wielu sektorach zaczęto odczuwać na terenie całej Unii Europejskiej – w tym i Polski. Dzięki temu zagraniczne firmy znowu zaczynają inwestować poza granicami swoich państw. Drugą rzeczą, na jaką można zwrócić uwagę, to fakt, że Europa Środkowa dobrze poradziła sobie z kryzysem z 2008 i wyszła z niego wzmocniona finansowo – dzięki temu nasz region wyróżnia się na tle reszty kontynentu. W latach 2013-2015 międzynarodowe firmy postanowiły zintensyfikować przenoszenie produkcji do Europy Środkowej.

Należy też mieć na uwagę to, że przez kryzysową sytuację na Ukrainie w ostatnich latach, do Polski napłynęła bardzo duża liczba siły roboczej, która bardzo szybko znalazła swoją niszę właśnie między innymi w branży budowlanej. Również wydłużony okres niskich stóp procentowych miał swój pozytywny wpływ na rynek nieruchomości w 2018 rok w Polsce.

Ostanie lata to nie tylko pozytywne trendy. Zauważalnie zwolnił przyrost nowej powierzchni handlowej. Może to być spowodowane z jednej strony bardzo dużymi wzrostami w latach poprzednich – przez co obecnie następuje pewne uśrednienie trendów – ale też swoją rolę na pewno ma istotny wzrost niepewności regulacyjnej. Ta ostatnia głównie wiąże się z ryzykiem wprowadzenia nowego podatku handlowego, a także z wejściem w życie wolnych od handlu niedziel.  Czynniki z pewnością wpłynęły na planowanie inwestycji budowlanych związanych z handlem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *